__________________________________________Blog > Komentarze do wpisu

Posada Rybotycka

To mała cicha wieś położona ok. 30 km od Przemyśla w dolinie rzeki Wiar licząca dziś zaledwie kilka domostw. Więc dlaczego o niej piszę? Otóż, dlatego że to właśnie tu znajduje się najstarsza w Polsce murowana cerkiew obronna pod wezwaniem św. Onufrego.

Cerkiew położona jest na końcu wioski jadąc do strony wsi Rybotycze. Sama budowla stoi na lekkim wzniesieniu po prawej stronie w odległości ok. 50 m od drogi. W sezonie letnim można przejechać obok i jej nie zauważyć. Ponieważ jest osłonięta drzewami i nie rzuca się zbytnio w oczy. Przegapić ją jest jeszcze łatwiej zwłaszcza, gdy podróżuje się samochodem gdyż stan tamtejszej drogi pozostawia wiele do życzenia.

Cerkiew św. Onufrego

 

Dojechać tam można również Przemyskim PKS – em, ale tylko w dni robocze i mając w planach pieszy powrotu, co najmniej do Rybotycz (ok. 5km), bo autobus do samej Posady Rybotyckiej dojeżdża cztery razy w ciągu dnia. Zostaje jeszcze rower, który moim zdaniem sprawdza się najlepiej podczas tego typu wypadów.

Cerkiew św. Onufrego

 

Cerkiew powstała na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotycko renesansowym.  Jest to budowla dwukondygnacyjna z oknami strzelniczymi, które świadczą o je charakterze.  Wnętrze świątyni pokryte jest polichromią, która została odkryta pod grubą warstwą tynku podczas prac konserwatorsko – badawczych w 1966r. Więcej szczegółowych informacji oraz zdjęć znajdziecie na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego www.posada-rybotycka.pl.

Do 2010 roku Cerkiew była filują Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i chcąc obejrzeć wnętrze wystarczyło poprosić o klucze w pobliskich zabudowaniach. Dziś by wejść do środka trzeba umówić się z przewodnikiem z Przemyśla.

Informacja

czwartek, 05 lipca 2012, alkioneus07

Polecane wpisy

Komentarze
psieperypetie
2012/07/06 12:02:25
Rower nie gryzie, a taki zabytek z pewnością warto zwiedzić. Szkoda tylko, że nie można tego zrobić tak, jak kiedyś. Ale cóż, zapewne znalazły się powody, dla których wnętrze jest do zwiedzenia tylko z przewodnikiem. "Ludzie bywają różni" - mówi się, takie nowe zasady mają w końcu na celu ochronę zabytku.
Pozdrawiam
-
2012/07/09 16:09:17
Tak na pewno, ale wydaje mi się, że głównym powodem jest fakt, że kto inny jest zarządcą Cerkwi. W 2010r została odnowiona działalność greckokatolickiej parafii p.w. Św. Onufrego w Posadzie Rybotyckie i teraz podlega ona parafii Archikatedralnej w Przemyślu.
-
Gość: Pietra, *.opera-mini.net
2012/08/04 22:24:41
Witam
Panie redaktorze, czy mógłbym otrzymać informacje z kim mam się konkretnie skontaktować, aby móc obejrzeć wnętrze cerkwi ?
-
2012/08/10 11:55:14
Wydaje mi się Pietra, że ostatnie zdjęcie zamieszczone w tym wpisie jest odpowiedzią na twoje zapytanie.