Zakładki:
Blogi - Przemyśl
Blogi - Pogórze Przemyskie
O mieście
W mieście ...
Video
Kamerki
Prasa
Stare foto
Twierdza Przemyśl
Mapy
W okoicy
Zaglądam, odwiedzam i czytam:
O tym już było
Facebook:
Kontakt:
Po siódme - nie kradnij

__________________________________________sobota, 31 grudnia 2011
piątek, 23 grudnia 2011

Wesołych Świąt

… dla wszystkich czytelników

 

Życzę Wam drodzy przede wszystkim zdrowych, pogodnych oraz białych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Alkioneus

12:01, alkioneus07 , Różne
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 grudnia 2011
czwartek, 01 grudnia 2011

Malownicza miejscowość leżąca w dolinie rzeki Wiar na południe od Przemyśla. Jest to jedna z moich ulubionych wiosek znajdujących się w okolicy, do której będę zapewne jeszcze nie raz wracał na kartach tego bloga. 

Do Huwnik dostać się można na wszystkie możliwe sposoby np. pieszo.  Ale od razu zaznaczam, że jest to wyprawa na kilka godzin marszu przez las, (bo asfaltem to żadna frajda). Nie jednokrotnie przyda nam się w drodze mapa i kompas, ponieważ szlak jest, ale raczej słabo oznaczony. Rowerem też spokojnie da się przejechać i zajmie nam to znacznie krócej, bo jakąś godzinę lub półtorej. Oczywiście w zależności od kondycji i wybranej przez nas trasy a jest ich, co najmniej dwie. Dla bardziej wygodnych proponuje przejażdżkę autobusem PKS lub Busem trwa ona ok. 45 minut. No i najszybszy i najwygodniejszy środek lokomocji – samochód. I tu czas przejazdu jest już uzależniony od fantazji kierowcy, ale średnio zajmuje on ok. 30 minut. A zapomniałem jeszcze o helikopterze : ) i wcale nie żartuję bo faktycznie znajduje się tam lądowisko dla śmigłowców.

Huwniki jak już wspomniałem to moim zdaniem najbardziej malowniczo położona miejscowość w okolicy, ale nie tylko dla tego o niej piszę. To także bardzo dobra baza wypadowa do innych ciekawych miejsc tj.: Kalwaria Pacławska, Posada Rybotycka, Kopyśno, i inne, ale o tym może kiedyś przy okazji.

W samych Huwnikach prócz atrakcyjnych latem miejsc do wypoczynku nad czystą rzeką Wiar znajduje się: Placówka Straży Granicznej, Dom Pomocy Społecznej, Ośrodek Zdrowia, szkoła podstawowa, gimnazjum, boisko sportowe, dwa sklepy spożywcze, mały bar i ochotnicza straż pożarna. To wszystko dla ciała ; ) a dla ducha? Malowniczy kościółek, stary cmentarz i zabytkowa kaplica cmentarna.  Niegdyś znajdował się tu jeszcze tartak ale…

…nie będę się zagłębiał w historię tej miejscowości. Zainteresowanych natomiast odsyłam na stronę exploreprzemyskie.com gdzie jest ona dość szczegółowo opisana.

W tym wpisie chciałbym się skoncentrować na samej XIX w. kaplicy cmentarnej, która znajduje się praktycznie na samym końcu wioski jadąc od strony Przemyśla.

 

Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego w Huwnikach

Kaplica z dzwonnicą 

 

Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego w Huwnikach

Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego w Huwnikach

 

Tuż przy wejściu na cmentarz umieszczona została tablica szkolnego szlaku turystycznego „Bochynie”, który został utworzonego staraniem tamtejszego nauczyciela geografii. Przeczytać na niej możemy krótki acz treściwy opis:

Interesującym obiektem sztuki sakralnej w Huwnikach jest dawna rzymskokatolicka kaplica grobowa Tyszkowskich z trumnami w podziemnej krypcie. Kaplica została w 1825 roku przebudowana na cerkiew pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to budynek murowany, założony na planie prostokąta z półkolistym zamknięciem od wschodu. Wewnątrz chór wsparty na arkadach, a na ścianach polichromia o motywach roślinnych, którą wykonał w 1913 roku Andrij Demkowicz. Obok cerkwi znajduje się założona na planie kwadratu, dwupoziomowa dzwonnica z 1825 roku.”

W 2000r. kaplica dzięki staraniu metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza została poddana renowacji, ale tylko zewnętrznej części i od tamtego czasu pozostaje ona zamknięta.

Z opowieści mieszkańców już od dawna wiedziałem, że ta zabytkowa kaplica kryje w sobie bardzo ładne, lecz zniszczone wnętrze. Dlatego gdy podczas mojej ostatnio wizyty w Huwnikach nadarzyła się okazja by wejść i zobaczyć jak ona wygląda wewnątrz bez wahania z niej skorzystałem : )

 

Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego w Huwnikach

Wnętrze zabytkowej kaplicy w Huwnikach

 

W pierwszej chwili po wejściu do środka byłem zaskoczony tym, że kaplica wcale nie jest tak zniszczona jak ją sobie wyobrażałem. Spodziewałem się pustego zdewastowanego wnętrza i resztek polichromii, a tu proszę trochę sypiący się tynk głównie z sufitu, ambona, której drewniana podłoga nie wytrzymała próby czasu. Mały ołtarz (który był fotozagadką w poprzednim wpisie), ławki, kamienna posadzka oraz przepiękne polichromie i wszystko to w niezłym stanie.

 

Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego w Huwnikach

Polichromia nad ołtarzem

 

Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego w Huwnikach

Jedna z dwóch polichromii znajdujących w części centralnej kaplicy

 

Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego w Huwnikach

Polichromia przy ołtarzu

 

Niestety nie mam zdjęcia, które  przedstawiało by cały chór jednak dwie poniższe fotki powinny chociaż po części zobrazować wam jak może on wyglądać.

 

 Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego w Huwnikach

Wejście na chór

 

Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego w Huwnikach

Ławeczka pod chórem

 

Z opowiadań wiem, że pod ołtarzem znajdowało, znajduje  się wejście do podziemnej krypty, które zostało zabezpieczone w czasie renowacji kaplicy. Ponoć w podziemiach prócz prochów Tyszkowskich ma się znajdować jeszcze wejście do tunelu, który ponoć prowadził  do oddalonej o 2 km wioski Makowa. Ale na ile to prawda, a na ile tylko miejscowa legenda przekazywana dalej kolejnym pokoleniom tego już nie wiem.