Zakładki:
Blogi - Przemyśl
Blogi - Pogórze Przemyskie
O mieście
W mieście ...
Video
Kamerki
Prasa
Stare foto
Twierdza Przemyśl
Mapy
W okoicy
Zaglądam, odwiedzam i czytam:
O tym już było
Facebook:
Kontakt:
Po siódme - nie kradnij

__________________________________________



poniedziałek, 23 grudnia 2013

Wesołych Świąt

 

Zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych, wszystkim czytelnikom życzy:

Alkioneus.

23:47, alkioneus07 , Różne
Link Komentarze (2) »
sobota, 14 grudnia 2013

Połowa grudnia to czas, w którym miasto mieni się różnokolorowymi świecidełkami. Na zdjęciu poniżej moja ulubiona ozdoba świąteczna.

 

Przemyśl


Jest ona chyba jedyną spośród wszystkich świecących dekoracji najbardziej nasza - Przemyska. Przedstawia, bowiem świąteczną wersję herbu miasta. Troszkę koślawy niedźwiadek, swoją sylwetką nawiązuję może przypadkowo, a może i nie, do starych pieczęci miejskich z XIV wieku. To właśnie w tym okresie ukształtował się herb Przemyśla. Warto tutaj nadmienić, że możemy się poszczycić jednym z najstarszych herbów miejskich w Polsce.

 

Herb Przemyśla

 

Kroczący niedźwiedź był i jest niezmiennym symbolem miasta. Na przestrzeni minionych wieków wygląd herbu ewoluował i się zmieniał, więcej na ten temat przeczytacie w artykule o tu. Czarny niedźwiedź widnieje również na fladze miasta

 

Flaga Przemyśla

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, bo być może nie wszyscy o tym wiedzą, że Przemyśl podobnie jak wiele innych miast Polski ma również własny hejnał.

 

Hejnał miasta Przemyśla

Klikając w zdjęcie możecie go posłuchać.

 

Niestety, wygrywany jest on tylko okazjonalnie a szkoda, bo mógłby stać się kolejną atrakcją miasta tak jak poczciwa fontanna z niedźwiadkami.

 

Uzupełnienie wpisu.

Przemyski hejnał znów po latach rozbrzmiewa nad miastem z zabytkowej wieży zegarowej. Od 1 maja 2016 r. częściowo powrócono do tradycji i hejnał miejski można usłyszeć nie tylko przy okazji różnych wydarzeń, jak to miało miejsce do tej pory, lecz kilka razy dziennie.

24.01.2017