Zakładki:
Blogi - Przemyśl
Blogi - Pogórze Przemyskie
O mieście
W mieście ...
Video
Kamerki
Prasa
Stare foto
Twierdza Przemyśl
Mapy
W okoicy
Zaglądam, odwiedzam i czytam:
O tym już było
Facebook:
Kontakt:
Po siódme - nie kradnij

__________________________________________środa, 30 maja 2012

W Przemyślu jest ich, co najmniej kilka. Ale o tym innym razem. Dziś skoncentruję się na dwóch widocznych na poniższym zdjęciu. 

 

Widok na miasto i muzea

 

Pierwsze to nowoczesny budynek Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej z widocznymi wąskimi oknami i w sumie nie najgorzej komponujący się z (tej perspektywy) otoczeniem. Projekt i prace budowlane rozpoczęte w 2005 roku od samego początku wzbudzały wiele kontrowersji wśród mieszkańców miasta. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce w grudniu 2008 roku. W śród ekspozycji, które dziś można tam zobaczyć moim zdaniem jedna jest warta polecania i obejrzenia a mianowicie: „Twierdza Przemyśl”. Wystawa przedstawiająca dzieje tej nigdy niezdobytej szturmem warowni.

 

Wieża zegarowaDrugie to Muzeum Dzwonów i Fajek mieszczące się w późnobarokowej wieży zegarowej. Budynek został wzniesiony w 1777r pierwotnie, jako dzwonnica greckokatolickiej cerkwi katedralnej, której nigdy nie wybudowano. Później budynek był użytkowany, jako strażnica miejska, z której co godzinę wygrywany był hejnał. Dziś mieści się w niej ekspozycja dzwonów i fajek, jedyna tego typu w Polsce. Ale miejsce to jest interesujące jeszcze z jednego powodu a mianowicie na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego w godzinach otwarcia muzeum można z góry oglądać starówkę, lewobrzeżną część miasta a także tereny położone na wschód od miasta.

Tagi: miasto Muzea
19:25, alkioneus07 , Miasto
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 maja 2012

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

 

To już piąta edycja tej imprezy w Przemyślu. I mam wrażenie, że z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. To znakomita okazja by za symboliczną złotówkę obejrzeć ciekawe ekspozycje, posłuchać koncertu w nietypowym miejscu, jakim niewątpliwie jest wieża zegarowa czy hol muzeum. Jest to także jedyna w roku okazja by przeciętny mieszkaniec czy turysta mógł zobaczyć miasto nocą z tarasów widokowych, które na co dzień są niedostępne – a szkoda.

Tagi: miasto Muzea
15:52, alkioneus07 , Miasto
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 15 maja 2012
środa, 02 maja 2012

Przemyśl gościł na antenie radia RMF FM dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2010 roku oraz wczoraj w pierwszomajowej audycji:
„swoją drogą” w podróży z Krakowa do Lwowa.

O Szwejku, Twierdzy i Przemyślu:

"Dopiero w Przemyślu, gdy wieczorem spędzono jeńców do jakiegoś rozbitego fortu strefy wewnętrznej, mógł Szwejk odpocząć w jednej ze stajen artylerii. Leżały tam kupy słomy tak zawszonej, że wszy z łatwością poruszały jej krótkimi źdźbłami (...)"

To fragment przemyskiej części przygód ordynansa 11. Kompanii Marszowej 91 Pułku Piechoty CK - wojaka Szwejka. A opis wnętrza fortu dotyczy fortu
XXI Bakończyce. Dziś przy ulicy I Armii Wojska Polskiego.

Sam fort, tak za czasów Szwejka, jak i dziś, nie robi wrażenia, za to Twierdza Przemyśl - trzecie co do wielkości miasto-twierdza Europy - robi wrażenie i to spore. I to mimo zniszczeń powstałych w trakcie aż 3 oblężeń, z których najdłuższe, całkowite trwało aż 173 dni!

Zewnętrzny pierścień miał 45 kilometrów obwodu, 17 fortów głównych, 14 działobitni, forty obronne, stałe linie okopów, bazy piechoty, nie mówiąc o zasiekach i polach minowych. A później był pierścień wewnętrzny. Razem 1022 działa i 128 tysięcy żołnierzy.

Nic tylko jeździć, chodzić i zwiedzać. No i zostaje jeszcze sam piękny Przemyśl, o którym mówi się „Mały Lwów”. A przecież Lwów to „Paryż Wschodu”...

 

Przemyśl w RMF FM

 

Więcej zdjęć z Przemyśla autorstwa Przemysława Skowrona na stronie RMF FM. A o całej wyprawie przed Euro 2012 przeczytacie
o TU.