Zakładki:
Blogi - Przemyśl
Blogi - Pogórze Przemyskie
O mieście
W mieście ...
Video
Kamerki
Prasa
Stare foto
Twierdza Przemyśl
Mapy
W okoicy
Zaglądam, odwiedzam i czytam:
O tym już było
Facebook:
Kontakt:
Po siódme - nie kradnij

__________________________________________piątek, 15 czerwca 2012
wtorek, 05 czerwca 2012

Czasy swojej świetności niewątpliwie ma już dawno za sobą. Dziś przy odrobinie szczęścia zwiedzając ukryte w gęstwinie drzew i krzaków pozostałości tej jednej z największej Twierdz ówczesnej Europy można spotkać duchy żołnierzy Jego Cesarskiej Mości przechadzających się po dziedzińcach i kazamatach fortów. A przystając na chwilę w mrocznych i przesiąkniętych wilgocią korytarzach wsłuchując się w bicie własnego serca usłyszycie ciche odgłosy bitwy o Twierdzę.Duchy fortu I „Salis Soglio”

 

Twierdza Przemyśl powoli się zmienia w sensie dostępności dla zwiedzających, co niewątpliwie cieszy. Pamiętam dobrze, gdy zaczynałem się interesować tematem, (a było to nie tak dawno temu) odnalezienie i zwiedzenie poszczególnych fortów było niemałym wyczynem. Bez mapy i kompasu nie było, po co wyruszać a jak już się udało odnaleźć cel trzeba było się przedzierać przez ściany pokrzyw i krzaków. Dziś na wielu fortach jest podobnie, ale niektóre zwłaszcza te główne zmieniły się nie do poznania.

 

PS.

Zainteresowanych odsyłam do książek Jana Różańskiego oraz oczywiście do zakładki Twierdza Przemyśl, w której znajdziecie linki do stron poświęconych temu tematowi.