Zakładki:
Blogi - Przemyśl
Blogi - Pogórze Przemyskie
O mieście
W mieście ...
Video
Kamerki
Prasa
Stare foto
Twierdza Przemyśl
Mapy
W okoicy
Zaglądam, odwiedzam i czytam:
O tym już było
Facebook:
Kontakt:
Po siódme - nie kradnij

__________________________________________poniedziałek, 30 lipca 2012

Notka

 

Mapa i kompas to niezbędne drobiazgi, które towarzyszą mi podczas każdego wakacyjnego wyjazdu. Korzystam z nich nie tylko z dala od domu, ale niejednokrotnie przydawały mi się i zapewne jeszcze nie raz przydadzą w moich wędrówkach po Pogórzu Przemyskim. Fajnie jest fotografować i opisywać miejsca ciekawe, ale wciąż czegoś mi w tym brakuje.  Jednym z założeń było stworzenie mapki na potrzeby tego bloga. Ale póki, co moja wiedza z zakresu informatyki mi na to nie pozwala, choć przyznam się, że próbuję jakoś ugryźć temat ; )
Tymczasem w panelu bocznym pojawiła się nowa zakładka, w której znajdziecie linki do internetowych map Przemyśla i Pogórza Przemyskiego.

10:26, alkioneus07 , Różne
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 lipca 2012
czwartek, 05 lipca 2012

To mała cicha wieś położona ok. 30 km od Przemyśla w dolinie rzeki Wiar licząca dziś zaledwie kilka domostw. Więc dlaczego o niej piszę? Otóż, dlatego że to właśnie tu znajduje się najstarsza w Polsce murowana cerkiew obronna pod wezwaniem św. Onufrego.

Cerkiew położona jest na końcu wioski jadąc do strony wsi Rybotycze. Sama budowla stoi na lekkim wzniesieniu po prawej stronie w odległości ok. 50 m od drogi. W sezonie letnim można przejechać obok i jej nie zauważyć. Ponieważ jest osłonięta drzewami i nie rzuca się zbytnio w oczy. Przegapić ją jest jeszcze łatwiej zwłaszcza, gdy podróżuje się samochodem gdyż stan tamtejszej drogi pozostawia wiele do życzenia.

Cerkiew św. Onufrego

 

Dojechać tam można również Przemyskim PKS – em, ale tylko w dni robocze i mając w planach pieszy powrotu, co najmniej do Rybotycz (ok. 5km), bo autobus do samej Posady Rybotyckiej dojeżdża cztery razy w ciągu dnia. Zostaje jeszcze rower, który moim zdaniem sprawdza się najlepiej podczas tego typu wypadów.

Cerkiew św. Onufrego

 

Cerkiew powstała na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotycko renesansowym.  Jest to budowla dwukondygnacyjna z oknami strzelniczymi, które świadczą o je charakterze.  Wnętrze świątyni pokryte jest polichromią, która została odkryta pod grubą warstwą tynku podczas prac konserwatorsko – badawczych w 1966r. Więcej szczegółowych informacji oraz zdjęć znajdziecie na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego www.posada-rybotycka.pl.

Do 2010 roku Cerkiew była filują Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i chcąc obejrzeć wnętrze wystarczyło poprosić o klucze w pobliskich zabudowaniach. Dziś by wejść do środka trzeba umówić się z przewodnikiem z Przemyśla.

Informacja

wtorek, 03 lipca 2012