Zakładki:
Blogi - Przemyśl
Blogi - Pogórze Przemyskie
O mieście
W mieście ...
Video
Kamerki
Prasa
Stare foto
Twierdza Przemyśl
Mapy
W okoicy
Zaglądam, odwiedzam i czytam:
O tym już było
Facebook:
Kontakt:
Po siódme - nie kradnij

__________________________________________poniedziałek, 23 grudnia 2013

Wesołych Świąt

 

Zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych, wszystkim czytelnikom życzy:

Alkioneus.

23:47, alkioneus07 , Różne
Link Komentarze (2) »
sobota, 14 grudnia 2013

Połowa grudnia to czas, w którym miasto mieni się różnokolorowymi świecidełkami. Na zdjęciu poniżej moja ulubiona ozdoba świąteczna.

 

Przemyśl


Jest ona chyba jedyną spośród wszystkich świecących dekoracji najbardziej nasza - Przemyska. Przedstawia, bowiem świąteczną wersję herbu miasta. Troszkę koślawy niedźwiadek, swoją sylwetką nawiązuję może przypadkowo, a może i nie, do starych pieczęci miejskich z XIV wieku. To właśnie w tym okresie ukształtował się herb Przemyśla. Warto tutaj nadmienić, że możemy się poszczycić jednym z najstarszych herbów miejskich w Polsce.

 

Herb Przemyśla

 

Kroczący niedźwiedź był i jest niezmiennym symbolem miasta. Na przestrzeni minionych wieków wygląd herbu ewoluował i się zmieniał, więcej na ten temat przeczytacie w artykule o tu. Czarny niedźwiedź widnieje również na fladze miasta

 

Flaga Przemyśla

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, bo być może nie wszyscy o tym wiedzą, że Przemyśl podobnie jak wiele innych miast Polski ma również własny hejnał.

 

Hejnał miasta Przemyśla

Klikając w zdjęcie możecie go posłuchać.

 

Niestety, wygrywany jest on tylko okazjonalnie a szkoda, bo mógłby stać się kolejną atrakcją miasta tak jak poczciwa fontanna z niedźwiadkami.

 

Uzupełnienie wpisu.

Przemyski hejnał znów po latach rozbrzmiewa nad miastem z zabytkowej wieży zegarowej. Od 1 maja 2016 r. częściowo powrócono do tradycji i hejnał miejski można usłyszeć nie tylko przy okazji różnych wydarzeń, jak to miało miejsce do tej pory, lecz kilka razy dziennie.

24.01.2017

czwartek, 21 listopada 2013

Miło mi poinformować, że miasto Przemyśl jest tegorocznym zwycięzcą konkursu „EDEN 2013” zorganizowanego przez  Komisję Europejską. 

 

http://podroze.onet.pl/aktualnosci/eden-2013-przemysl-i-inni-laureaci-konkursu-na-najlepsze-europejskie-destynacje/nej7m

 

Więcej przeczytacie na: Onet.podróże, Nowiny24 i Życie Podkarpackie 

Tagi: miasto
10:05, alkioneus07 , Różne
Link Komentarze (1) »
niedziela, 17 listopada 2013

Tytuł wpisu jest nieco przewrotny, gdyż nie zamierzam kreślić na kartach niniejszego blogu czarnych wizji na temat upadku i końca naszego pięknego Kraju. Pięknego, rzecz jasna w sensie geograficzno-kulturowym, żeby nie było wątpliwości : )

 

Malhowice - Niżankowice

Koniec geograficzny i administracyjny Polski – Malhowice.

 

Pamiętam dokładnie jak kilka lat temu wybrałem się na niedzielną przejażdżkę rowerem bez konkretnego planu i trafiłem właśnie w to miejsce. Nigdy wcześniej nie zapuszczałem się tak daleko w tę stronę, bo wydawało mi się, że nie ma tu nic ciekawego. Tym większe było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem kończącą się w ten sposób drogę wojewódzką (nr 885). Urwany asfalt, szlaban, zaorana ziemia, brama i niemalże na wyciągnięcie ręki dalszy ciąg drogi i zabudowania НИЖАНКОВИЧЇ (Niżankowic), tyle że już niedostępne na co dzień, bo leżące tam - po drugiej stronie „miedzy”. Obrazek ten utkwił mi w pamięci pewnie dlatego, że był to mój pierwszy kontakt z granicą państwa, a nie w ten sposób sobie ją wyobrażałem. Ciekawe, że od tamtego czasu nic się nie zmieniło tak jakby czas się tu zatrzymał. 

niedziela, 27 października 2013

Właśnie tego mi tu brakowało : )

 

Jesień na Pogórzu Przemyskim

 

Od jakiegoś czasu próbowałem rozgryźć temat panoram na blogu. Jednak z racji tego, że nie bardzo się znam na języku HTML w pewnym momencie utknąłem w martwym punkcie. Na całe szczęście fachową pomoc otrzymałem na forum (wielkie dzięki Bagienny). I tak oto mogę dziś po raz pierwszy wyjść z tradycyjnego blogowego kadru i zaprezentować Wam nieco szersze spojrzenie na temat… ; )

czwartek, 17 października 2013

Zamek w Krasiczynie

 

Gdy nie mam zbyt wiele czasu na włóczenie się po okolicy, a jestem gdzieś w pobliżu Krasiczyna lubię wdepnąć na chwilę do tamtejszego parku, by pospacerować urokliwymi alejkami wśród wiekowych drzew. Zarówno renesansowy zamek, jak i stary park to temat na obszerniejszy wpis. Dlatego dziś tylko szybka fotka z jednej z takich krótkich wizyt w Krasiczynie.

piątek, 27 września 2013

O Basztowej 13 pisałem już wcześniej, dziś ciąg dalszy tematu.
Budynek w swojej przeszło stuletniej historii pełnił w różnych jej okresach różnorakie funkcje. Między innymi znajdowało się tu seminarium duchowne, szpital oraz szkoła. Wielkość całej budowli doskonale widać po wejściu na podwórze, gdzie z za potężnych murów od strony wschodniej wyłania się kaplica przylegająca do obiektu.Przemyśl

 

W czasie pierwszej wojny światowej kaplica została częściowo zniszczona, a odbudowana dwa lata później. Gdy w budynku mieściła się szkoła służyła ona jako sala gimnastyczna oraz aula. Obecnie kaplicy przywrócono jej pierwotny sakralny charakter.

Przemyśl

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16