Zakładki:
Blogi - Przemyśl
Blogi - Pogórze Przemyskie
O mieście
W mieście ...
Video
Kamerki
Prasa
Stare foto
Twierdza Przemyśl
Mapy
W okoicy
Zaglądam, odwiedzam i czytam:
O tym już było
Facebook:
Kontakt:
Po siódme - nie kradnij

__________________________________________czwartek, 04 lipca 2013

Tak mnie ostatnio wzięło na stare cerkwie, a że na Pogórzu Przemyskim ich nie brakuje, więc korzystając z okazji, że byłem w okolicy zaglądnąłem z ciekawości do Chyrzynki i nieco później do Kotowa. Z Chyrzynki zdjęć nie zamieszczę, bo aparatu przy sobie nie miałem, a tak nawiasem mówiąc to i tak na cztery spusty pozamykana była. Trochę żałowałem, że nie można było wejść, gdyż chciałem zobaczyć te przepiękne polichromie. Być może uda się następnym razem, a tym czasem jak wujka google popytacie to wam parę fotek podrzuci.

Kotów odwiedziłem już przygotowany:

Cerkiew pod wezwaniem św. Anny z 1923 r

 

Cerkiew pod wezwaniem św. Anny z 1923 r

 

Niestety cerkiew znajduje się w opłakanym stanie. Co prawda zarówno w tej, jak i wspomnianej wcześniej cerkiewki są prowadzone prace konserwatorskie z tym, że tu mają one charakter ratunkowo - budowlany.

Na forum znalazłem informacje, jakie były losy tej cerkwi po wojnie. Oraz odpowiedź jak to się stało, że dziś zabytek ten wygląda tak jak wygląda.

środa, 12 czerwca 2013
poniedziałek, 27 maja 2013

Nie ma jak Polska

Kadr z programu.

 

Wczoraj w telewizyjnej jedynce został wyemitowany program pt.: „Nie ma jak Polska”, w którym to prowadzący: Anna Karna i Maciej Orłoś zawitali do Przemyśla. W niemalże teleexpresowym skrócie przedstawili kilka wybranych miejsc wartych odwiedzenia pozostawiając w moim odczuciu duży niedosyt. Również nie wszystkie podane w programie informacje zostały rzetelnie przedstawione. Na ten przykład Pani Anna opowiadając o fortach powiedziała że Twierdza Przemyśl trzy razy była oblegana dwa razy zdobyta. Uderzyło mnie to stwierdzenie, bo ci co choć troszkę znają temat wiedzą, że Twierdza Przemyśl nigdy nie została zdobyta szturmem. Pierwsze oblężenie Twierdzy trwało blisko dwa miesiące i zakończyło się porażką najeźdźcy. Drugie oblężenie trwało od 5 listopada do 23 marca i skończyło się kapitulacją załogi z powodu braku żywności i panującej wśród żołnierzy oraz mieszkańców epidemii chorób zakaźnych. Zanim jednak wojska nieprzyjaciela wpuszczono do miasta wysadzono wszystkie forty, mosty i magazyny broni w powietrze po to by Twierdza nie przedstawiała już wartości bojowej. Trzecie oblężenie Twierdzy po mimo zniszczeń trwało 22 dni. Brzmi to troszkę inaczej niż trzy razy oblegana dwa razy zdobyta. Niezmiernie ciężko jest przedstawić zabytki i ponad tysiącletnią historię miasta w dwadzieścia minut.

Tych wszystkich, którzy nie widzieli programu w TVP 1, a są ciekawi jak wyszło, to Ani i Maćkowi zachęcam do obejrzenia odcinka o Przemyślu klikając w zdjęcie powyżej.

czwartek, 23 maja 2013
wtorek, 14 maja 2013
niedziela, 07 kwietnia 2013

Nad wejściem głównym do opactwa Benedyktynek, naprzeciwko schodów prowadzących na dziedziniec kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy zobaczyć można ten oto medalion.opactwa Benedyktynek

 

Zwykle przechodziłem obok nie przywiązując większej uwagi do niego, aż do dnia, w którym po remoncie elewacji pozostało po nim puste miejsce. Zacząłem się wtedy zastanawiać co się z nim stało? Jakiś czas później medalion wrócił odnowiony, ale również zmieniony.porównanie medalionów

 

Tak mnie to zaintrygowało, że zacząłem szukać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania: co to jest oraz co oznaczają zamieszczone na nim litery? Doczytałem się, że owa tarcza znajdująca się na elewacji kościoła jest wykonana na wzór rewersu medalika św. Benedykta, który stał się popularny za sprawą pewnego uzdrowienia. Wygląd medalika jest znany od XI wieku, a każdy jego element ma swoje znaczenie.

W centralnej części znajduje się krzyż zwanym Krzyżem Świętego Ojca Benedykta o czym informują litery umieszczone między ramionami krzyża: C S P B pochodzące od słów SANTI PATRIS BENEDICTI. Początkowo nad krzyżem zamieszczano monogram IHS. Tak było do roku 1880, w którym to po raz pierwszy na medalionie jubileuszowym wytłoczono słowo „PAX” - pokój, które jest dewizą zakonu benedyktyńskiego. Litery znajdujące się na belce pionowej krzyża: C S S M L pochodzą od słów CRUX SANTA SIT MIHI LUX co oznacza: Krzyż święty niech będzie mi światłem. Na belce poprzecznejN • D • S • M • D: NE DRACO SIT MIHI DUX co tłumaczy się jako: Diabeł dosłownie: smok – niech nie będzie mi przewodnikiem.

Wokół krzyża znajduje się napis, który czytać należy zgodnie ze wskazówkami zegara od liter: V • R • S • N • S • M • V – VADE RETRO SATANA, NUMQUAM SUADE MIHI VANA i dalej S • M • Q • L • I • V • B – SUNT MALA QUAE LIBAS, IPSE VENENA BIBAS całość znaczy: Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności, złe jest, co podsuwasz, sam pij swą truciznę.

Nigdy wcześniej nie przypuszczałbym, że remont elewacji kościoła możne przyczynić się do zgłębiania tajemnicy medalionu, który uważany jest za swojego rodzaju katolicki talizman chroniący przed złymi mocami.

sobota, 30 marca 2013

Wesołych Świąt

 

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzę Wam zdrowia, szczęścia
oraz by tegoroczny zwyczaj obrzucania się śnieżkami w wielkanocny Poniedziałek nie przetrwał w Polskiej tradycji ; )

Alkioneus.

13:27, alkioneus07 , Różne
Link Komentarze (2) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16