Zakładki:
Blogi - Przemyśl
Blogi - Pogórze Przemyskie
O mieście
W mieście ...
Video
Kamerki
Prasa
Stare foto
Twierdza Przemyśl
Mapy
W okoicy
Zaglądam, odwiedzam i czytam:
O tym już było
Facebook:
Kontakt:
Po siódme - nie kradnij

__________________________________________czwartek, 23 maja 2013
wtorek, 14 maja 2013
niedziela, 07 kwietnia 2013

Nad wejściem głównym do opactwa Benedyktynek, naprzeciwko schodów prowadzących na dziedziniec kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy zobaczyć można ten oto medalion.opactwa Benedyktynek

 

Zwykle przechodziłem obok nie przywiązując większej uwagi do niego, aż do dnia, w którym po remoncie elewacji pozostało po nim puste miejsce. Zacząłem się wtedy zastanawiać co się z nim stało? Jakiś czas później medalion wrócił odnowiony, ale również zmieniony.porównanie medalionów

 

Tak mnie to zaintrygowało, że zacząłem szukać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania: co to jest oraz co oznaczają zamieszczone na nim litery? Doczytałem się, że owa tarcza znajdująca się na elewacji kościoła jest wykonana na wzór rewersu medalika św. Benedykta, który stał się popularny za sprawą pewnego uzdrowienia. Wygląd medalika jest znany od XI wieku, a każdy jego element ma swoje znaczenie.

W centralnej części znajduje się krzyż zwanym Krzyżem Świętego Ojca Benedykta o czym informują litery umieszczone między ramionami krzyża: C S P B pochodzące od słów SANTI PATRIS BENEDICTI. Początkowo nad krzyżem zamieszczano monogram IHS. Tak było do roku 1880, w którym to po raz pierwszy na medalionie jubileuszowym wytłoczono słowo „PAX” - pokój, które jest dewizą zakonu benedyktyńskiego. Litery znajdujące się na belce pionowej krzyża: C S S M L pochodzą od słów CRUX SANTA SIT MIHI LUX co oznacza: Krzyż święty niech będzie mi światłem. Na belce poprzecznejN • D • S • M • D: NE DRACO SIT MIHI DUX co tłumaczy się jako: Diabeł dosłownie: smok – niech nie będzie mi przewodnikiem.

Wokół krzyża znajduje się napis, który czytać należy zgodnie ze wskazówkami zegara od liter: V • R • S • N • S • M • V – VADE RETRO SATANA, NUMQUAM SUADE MIHI VANA i dalej S • M • Q • L • I • V • B – SUNT MALA QUAE LIBAS, IPSE VENENA BIBAS całość znaczy: Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności, złe jest, co podsuwasz, sam pij swą truciznę.

Nigdy wcześniej nie przypuszczałbym, że remont elewacji kościoła możne przyczynić się do zgłębiania tajemnicy medalionu, który uważany jest za swojego rodzaju katolicki talizman chroniący przed złymi mocami.

sobota, 30 marca 2013

Wesołych Świąt

 

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzę Wam zdrowia, szczęścia
oraz by tegoroczny zwyczaj obrzucania się śnieżkami w wielkanocny Poniedziałek nie przetrwał w Polskiej tradycji ; )

Alkioneus.

13:27, alkioneus07 , Różne
Link Komentarze (2) »
wtorek, 26 marca 2013

Przemyśl

 

Przemyśl

 

Dziś tylko dwa zdjęcia fasady nad wejściem głównym do neoklasycystycznego budynku, w którym za moich uczniowskich czasów mieściło się II liceum ogólnokształcące. Obecnie jest on siedzibą greckokatolickiego seminarium duchownego i różnych instytucji. Do tematu wrócę gdyż potężne mury kryją w podwórzu kaplicę zbudowaną na planie krzyża greckiego.

sobota, 16 marca 2013

http://www.youtube.com/watch?v=oHYrsvUcnYs

Kadr z filmu.

 

Zapraszam do obejrzenia kolejnej produkcji braci Kłysiewiczów. Trzecia część przedstawia Bieszczady w szacie zimowej.

środa, 06 lutego 2013

http://doroku.wiadomosci24.pl/

 

Jakiś czas temu otrzymałem e-mail z informacją, że jedno z moich zdjęć zamieszczonych na blogu zostało zgłoszone do konkursu: „Dziennikarz Obywatelski 2012 Roku”. Wyobraźcie sobie, jakie było moje zdziwienie. Po przeczytaniu tego maila zacząłem się zastanawiać, kto mi taki „numer wywinął” ; ) Miałem swoje podejrzenia, ale okazały się nietrafione, więc sprawca tego „zamieszania” pozostaje wciąż anonimowy : )

„Kości zostały rzucone” i w tej sytuacji nie pozostało mi nic innego jak zapoznać się z regulaminem konkursu i przyjąć wyzwanie na klatę ; ).

To tak pokrótce:

Kapituła Konkursu wybiera Dziennikarza Obywatelskiego 2012 Roku. Oprócz tego w wyniku głosowania sms-owego zostaną przyznane tytuły Dziennikarzy Roku w poszczególnych kategoriach. Oczywistą oczywistością jest też fakt, że jak jest konkurs to i są nagrody.
Dla osób biorących udział w głosowaniu jest do wygrania tablet Sony S SGPT113 plus 184 zł na drobne wydatki. Tylko jest małe „ale”- samo wysłanie SMS nie wystarczy. By wygrać nagrodę trzeba jeszcze krótko umotywować oddanie głosu na konkretnego Kandydata, gdyż nagrodzone zostanie najciekawsze uzasadnienie (bez polskich znaków). Cały regulamin konkursu znajdziecie o TU


Gdy miasto jeszcze śpi

 

Powyższe zdjęcie zostało zgłoszone przez nieznanego jak dotąd sprawcę ; ) do konkursu w kategorii: Zdjęcie Roku. Aby oddać na nie swój głos należy wysłać SMS o treści DOROKU.210  po numer 7055 i jeśli chcecie uzasadnienie.

Koszt jednego SMS to wygórowana kwota 0,50 zł (w tym podatek od towarów i usług). Głosowanie trwać będzie do ostatnich minut 25 lutego 2013 roku. A wyniki głosowania i prace innych Kandydatów zobaczyć można na stronie:  

http://doroku.wiadomosci24.pl/zdjecieroku/

i jeszcze jedno: na jedno zdjęcie można oddać dowolną liczbę głosów (szaleństwo), więc zapraszam do zabawy.

16:02, alkioneus07 , Różne
Link Komentarze (4) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 15