Zakładki:
Blogi - Przemyśl
Blogi - Pogórze Przemyskie
O mieście
W mieście ...
Video
Kamerki
Prasa
Stare foto
Twierdza Przemyśl
Mapy
W okoicy
Zaglądam, odwiedzam i czytam:
O tym już było
Facebook:
Kontakt:
Po siódme - nie kradnij

__________________________________________Miasto

wtorek, 04 kwietnia 2017

Kapliczka św. Jana Nepomucena

Wyremontowana kapliczka przy ulicy Obozowej

piątek, 20 czerwca 2014

Przemyśl - Karmelici

 

Za każdym razem, gdy patrzę na to zdjęcie mam wrażenie, że to nie moje miasto. Fotka ta nie wiedzieć czemu kojarzy mi się bardziej z Jarosławiem niż z Przemyślem. Nie mniej jednak mimo moich niezrozumiałych skojarzeniach jest to widok od strony wschodniej na klasztor i Kościół Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu. W prawym dolnym rogu zdjęcia dostrzec można zachowany fragment murów miejskich wzniesionych na przełomie XVI i XVII wieku.

wtorek, 11 lutego 2014

Miała być zima, ale u nas jej nima.

Strasznie nie lubię nijakiej pogody, a taką właśnie serwuje nam ostatnimi czasy matka natura. Jest szaro, mokro, ponuro i nic się nie chce. Gdyby tylko była taka możliwość, to  najchętniej bym się zaszył gdzieś głęboko w Bieszczadach i spał aż do wiosny. A, że się tak nie da, to trzeba sobie jakoś radzić. Dziś fotka utrzymana w smętnym klimacie.

 

Przemyśl

 

Kiedyś były dwa... dziś został tylko jeden. Jak by ktoś nie wierzył to moją prawdomówność można sprawdzić o tam, na zaprzyjaźnionym foto blogu o Przemyślu : )

Tagi: detal miasto
22:26, alkioneus07 , Miasto
Link Komentarze (2) »
środa, 01 stycznia 2014
sobota, 14 grudnia 2013

Połowa grudnia to czas, w którym miasto mieni się różnokolorowymi świecidełkami. Na zdjęciu poniżej moja ulubiona ozdoba świąteczna.

 

Przemyśl


Jest ona chyba jedyną spośród wszystkich świecących dekoracji najbardziej nasza - Przemyska. Przedstawia, bowiem świąteczną wersję herbu miasta. Troszkę koślawy niedźwiadek, swoją sylwetką nawiązuję może przypadkowo, a może i nie, do starych pieczęci miejskich z XIV wieku. To właśnie w tym okresie ukształtował się herb Przemyśla. Warto tutaj nadmienić, że możemy się poszczycić jednym z najstarszych herbów miejskich w Polsce.

 

Herb Przemyśla

 

Kroczący niedźwiedź był i jest niezmiennym symbolem miasta. Na przestrzeni minionych wieków wygląd herbu ewoluował i się zmieniał, więcej na ten temat przeczytacie w artykule o tu. Czarny niedźwiedź widnieje również na fladze miasta

 

Flaga Przemyśla

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, bo być może nie wszyscy o tym wiedzą, że Przemyśl podobnie jak wiele innych miast Polski ma również własny hejnał.

 

Hejnał miasta Przemyśla

Klikając w zdjęcie możecie go posłuchać.

 

Niestety, wygrywany jest on tylko okazjonalnie a szkoda, bo mógłby stać się kolejną atrakcją miasta tak jak poczciwa fontanna z niedźwiadkami.

 

Uzupełnienie wpisu.

Przemyski hejnał znów po latach rozbrzmiewa nad miastem z zabytkowej wieży zegarowej. Od 1 maja 2016 r. częściowo powrócono do tradycji i hejnał miejski można usłyszeć nie tylko przy okazji różnych wydarzeń, jak to miało miejsce do tej pory, lecz kilka razy dziennie.

24.01.2017

piątek, 27 września 2013

O Basztowej 13 pisałem już wcześniej, dziś ciąg dalszy tematu.
Budynek w swojej przeszło stuletniej historii pełnił w różnych jej okresach różnorakie funkcje. Między innymi znajdowało się tu seminarium duchowne, szpital oraz szkoła. Wielkość całej budowli doskonale widać po wejściu na podwórze, gdzie z za potężnych murów od strony wschodniej wyłania się kaplica przylegająca do obiektu.Przemyśl

 

W czasie pierwszej wojny światowej kaplica została częściowo zniszczona, a odbudowana dwa lata później. Gdy w budynku mieściła się szkoła służyła ona jako sala gimnastyczna oraz aula. Obecnie kaplicy przywrócono jej pierwotny sakralny charakter.

Przemyśl

niedziela, 15 września 2013
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6