Zakładki:
Blogi - Przemyśl
Blogi - Pogórze Przemyskie
O mieście
W mieście ...
Video
Kamerki
Prasa
Stare foto
Twierdza Przemyśl
Mapy
W okoicy
Zaglądam, odwiedzam i czytam:
O tym już było
Facebook:
Kontakt:
Po siódme - nie kradnij

__________________________________________Okolice

poniedziałek, 23 stycznia 2017
sobota, 09 maja 2015

FIgurka Św Nepomucena w Sierakoścach

 Przydrożna figura św. Jana Nepomucena z XVIII w.

niedziela, 17 listopada 2013

Tytuł wpisu jest nieco przewrotny, gdyż nie zamierzam kreślić na kartach niniejszego blogu czarnych wizji na temat upadku i końca naszego pięknego Kraju. Pięknego, rzecz jasna w sensie geograficzno-kulturowym, żeby nie było wątpliwości : )

 

Malhowice - Niżankowice

Koniec geograficzny i administracyjny Polski – Malhowice.

 

Pamiętam dokładnie jak kilka lat temu wybrałem się na niedzielną przejażdżkę rowerem bez konkretnego planu i trafiłem właśnie w to miejsce. Nigdy wcześniej nie zapuszczałem się tak daleko w tę stronę, bo wydawało mi się, że nie ma tu nic ciekawego. Tym większe było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem kończącą się w ten sposób drogę wojewódzką (nr 885). Urwany asfalt, szlaban, zaorana ziemia, brama i niemalże na wyciągnięcie ręki dalszy ciąg drogi i zabudowania НИЖАНКОВИЧЇ (Niżankowic), tyle że już niedostępne na co dzień, bo leżące tam - po drugiej stronie „miedzy”. Obrazek ten utkwił mi w pamięci pewnie dlatego, że był to mój pierwszy kontakt z granicą państwa, a nie w ten sposób sobie ją wyobrażałem. Ciekawe, że od tamtego czasu nic się nie zmieniło tak jakby czas się tu zatrzymał. 

niedziela, 27 października 2013

Właśnie tego mi tu brakowało : )

 

Jesień na Pogórzu Przemyskim

 

Od jakiegoś czasu próbowałem rozgryźć temat panoram na blogu. Jednak z racji tego, że nie bardzo się znam na języku HTML w pewnym momencie utknąłem w martwym punkcie. Na całe szczęście fachową pomoc otrzymałem na forum (wielkie dzięki Bagienny). I tak oto mogę dziś po raz pierwszy wyjść z tradycyjnego blogowego kadru i zaprezentować Wam nieco szersze spojrzenie na temat… ; )

czwartek, 17 października 2013

Zamek w Krasiczynie

 

Gdy nie mam zbyt wiele czasu na włóczenie się po okolicy, a jestem gdzieś w pobliżu Krasiczyna lubię wdepnąć na chwilę do tamtejszego parku, by pospacerować urokliwymi alejkami wśród wiekowych drzew. Zarówno renesansowy zamek, jak i stary park to temat na obszerniejszy wpis. Dlatego dziś tylko szybka fotka z jednej z takich krótkich wizyt w Krasiczynie.

czwartek, 04 lipca 2013

Tak mnie ostatnio wzięło na stare cerkwie, a że na Pogórzu Przemyskim ich nie brakuje, więc korzystając z okazji, że byłem w okolicy zaglądnąłem z ciekawości do Chyrzynki i nieco później do Kotowa. Z Chyrzynki zdjęć nie zamieszczę, bo aparatu przy sobie nie miałem, a tak nawiasem mówiąc to i tak na cztery spusty pozamykana była. Trochę żałowałem, że nie można było wejść, gdyż chciałem zobaczyć te przepiękne polichromie. Być może uda się następnym razem, a tym czasem jak wujka google popytacie to wam parę fotek podrzuci.

Kotów odwiedziłem już przygotowany:

Cerkiew pod wezwaniem św. Anny z 1923 r

 

Cerkiew pod wezwaniem św. Anny z 1923 r

 

Niestety cerkiew znajduje się w opłakanym stanie. Co prawda zarówno w tej, jak i wspomnianej wcześniej cerkiewki są prowadzone prace konserwatorskie z tym, że tu mają one charakter ratunkowo - budowlany.

Na forum znalazłem informacje, jakie były losy tej cerkwi po wojnie. Oraz odpowiedź jak to się stało, że dziś zabytek ten wygląda tak jak wygląda.

środa, 12 czerwca 2013
 
1 , 2 , 3